
Buksi-Suliba járnak a Mazsolák
2013.12.18 14:58Különleges alkalom hozott össze december 12-én néhány szülőt és gyermeket a Patakparti óvoda Mazsola csoportjában. A szeptemberben elindított kutyás fejlesztő programon elért sikereiket osztották meg szüleikkel az ovisok.
A „Buksi-Suli" programot egy háromtagú team, Kissné Laczay Ágnes terápiás kutyafelvezető Alíz és Áfonya terápiás kutyáival, Papné Takács Ágnes óvodapedagógus, valamint Pap Károly okleveles kutyatréner segítette heti rendszerességgel.
- Megfigyeléseinket elsősorban arra összpontosítottuk, hogy milyen hatást gyakorol a kutya közelsége a gyermek szociális fejlődésére. Azonban hamar megtapasztaltuk, hogy az egész személyiséget komplex módon gazdagítja az állattal való foglalkozás – mondta el lapunknak Papné Takács Ágnes.
A kutyákkal való együttműködés jelentősen igénybe vette a gyermekek gondolkodását, rövid távú és hosszú távú emlékezetét, hiszen hétről-hétre fel kellett idézniük egy-egy feladat pontos végrehajtásának lépéseit. A gyermek iskolaérettségének fontos kritériuma a koncentráció bizonyos fokának megléte. Amennyiben ebben hiányosság mutatkozott, a kutya nem, vagy csak részben teljesítette a gyermekek kéréseit. Emellett folyamatosan fejlődött a térbeli tájékozódási képességük, hiszen megadott útvonalon vezették pórázon az állatot. Lehetőség nyílt a bal-jobb oldal testséma rendszeres gyakorlására.
- A legszembetűnőbb fejlődést az önbizalom erősödése, a határozott viselkedés elsajátítása, valamint az önálló feladatvégzés mutatta - összegezte tapasztalataikat az óvodapedagógus. - Természetesen mindezt a játékosság, és a kutyával való meghitt, önfeledt együttlét hatotta át. A gyerekek nem tanulási folyamatként, hanem jó játékként élték meg a foglalkozásokat, ahová mindig örömmel csatlakoztak. Sikernek könyvelhetjük el, hogy valamennyi gyermek teljes bizalommal, oldottan dolgozik a kutyával, társukká fogadták.
Ami azonban legalább ilyen fontos, hogy saját személyes tapasztalataik útján megtanulják, hogyan kell egy élőlénnyel bánni, gondoskodni róla, figyelni az állat szükségleteire. Empatikus képességük segítségével fontossá válik számukra, hogy négylábú barátjuk jól érezze magát.
A kutyás foglalkozások januártól folytatódnak újabb mozgásos játékok megismerésével.
- Hiszünk benne, hogy életre szóló alapokat adunk a felelős állattartáshoz, nemcsak szavakban, hanem a gyakorlatban is, miközben észrevétlenül fejlődik, gazdagodik a gyermeki személyiség – nyilatkozta az egész kutyás csapat nevében Papné Takács Ágnes.
—————