
Buksi-Suli programzáró a Mazsola csoportban
2014.05.28 09:19Buksi-Suli programzáró a Mazsola csoportban
Jó hangulatú kutyás foglalkozásnak lehettek részesei, akik ellátogattak a napokban a Patakparti óvoda Mazsola csoportjába. A Buksi-Suli névre keresztelt programsorozat záró foglalkozására többen is kíváncsiak voltak.
Mint arról már korábban is hírt adott lapunk, ez a különlegesnek nevezhető, segítő szándékú kezdeményezés 2013. szeptemberében indult Papné Takács Ágnes óvodapedagógus és Kissné Laczay Ágnes terápiás kutyafelvezető vezetésével, valamint Pap Károly kutyatréner közreműködésével. Hét Mazsola csoportos óvodás heti rendszerességgel dolgozott a kutyával.
A 31 foglalkozást felölelő programot azzal a céllal szervezték, hogy megfigyelhessék és mérésekkel is igazolják a kutya fejlesztő hatását a gyermeki személyiségre. Ezen belül a szocializáció, a téri irányok és a testséma fejlesztésére helyeztek nagy hangsúlyt, lévén szó iskolakezdés előtt álló óvodásokról. Azonban a kutyával végzett tevékenységek olyan sokirányúak lehetnek, hogy nyilvánvaló volt valamennyi képesség pozitív irányú fejlődése. Igénybe vette a rövid- és hosszútávú emlékezetet, fejlesztette az anyanyelvi és kommunikációs képességet, a nagymozgást és finommotorikát. A gyerekek észrevétlenül, élvezettel, játékosan sajátították el az ismereteket.
Annak érdekében, hogy a fejlődés kimutatható legyen, a foglalkozást vezető óvónő kidolgozott egy olyan tesztsorozatot, amelynek alkalmazásával mérhetővé vált a változás. Ezt használta fel a program kezdetén, közepén és végén. Az eredményeket pontokká alakítva érte el, hogy százalékokban is kifejezhető legyen a változás. Hasonló képességű gyermekekből kontroll csoportot is létrehozott, akikkel ugyanazokat a feladatokat és tesztet alkalmazta. Természetesen az érési folyamatoknak megfelelően valamennyi gyermeknél tapasztalt fejlődést, azonban a kutyával támogatott program résztvevőinél az háromszoros volt a kontroll csoporttal összehasonlítva.
A másik nagyon fontos eredménye a programnak az volt, hogy a gyerekek a gyakorlatban is megtapasztalhatták, mit jelent az, hogy a kutyával szeretetteljes kapcsolatban kell lenni. Példát mutattak azáltal, hogy halkan, tisztelettel, és odafigyeléssel közelítettek minden esetben az állathoz. Ráirányították a figyelmüket arra, hogy soha nem okozhatnak fájdalmat a kutyának. Megtanították, hogy határozottan, de ugyanakkor gyengéd szeretettel vegyék át az irányítást. Ráérezhettek a gyerekek arra, hogy a kutya a gondolatainkat is képes követni, mert érti a testbeszédünket.
A felelősségtudatos állattartással kapcsolatosan ismertették, milyen elkötelezettséget jelent, ha valaki állatot vesz magához. Minden foglalkozást a kutya gondozásával zártak. Megismerték a kutyatartás eszközeit, kellékeit.
Az állatokkal való pozitív kapcsolatépítés megalapozását segítette a Kutyabeszéd címmel szerkesztett kiadvány. Ebben az óvónő hasznos ismeretekkel, tanácsokkal látja el a gyermekeket és szülőket arról, hogyan célszerű megközelíteni egy ismeretlen kutyát. Fontosnak tartotta, hogy megismerjék a kutya testbeszédét, és megtanulják, miként kerülhetők el a kutyatámadások. A füzetecske összefoglalja a kutya 10 kérését, amitől jó gazdivá lehet válni. Természetesen ez nemcsak a Buksi-sulisok hanem valamennyi gyermek számára elérhető.
A bemutató foglalkozás ízelítőt adott arról, hogyan kell a kutyát magunkhoz hívni, leültetni, és faladatokat végeztetni vele. Voltak olyan gyakorlatok, amikor az állatot dolgoztatták és volt, amikor csak közreműködött a kutya, például az anyanyelvi játékban. Aktív részese volt a bizalom játéknak, melyet Vakhernyónak neveztek el. Alíz, a terápiás kutya csodálatosan reagált a gyerekek viselkedésére, megbízhatóan dolgozott velük. A hátmasszázsnál figyelmesen ment végig az izgő-mozgó, hason fekvő gyerekeken. Nem jelentett problémát számára a gyerekek testéből épített hosszú alagúton való átbújás sem. A gyerekek azzal, hogy figyelmesen végigdolgozták a közel 40 perces bemutatót, ékes bizonyítékát adták a program eredményességének.
Matematikai tudásuk megcsillogtatására is volt lehetőségük, amikor a pontgyűjtő füzetükben összeszámolhatták, mennyi kutyás matricát sikerült összegyűjteniük az év folyamán.
Az óvónő Buksi-Sulis emlék könyvjelzővel, és meglepetés csokoládéval köszönt el a kitartó gyermekek csapatától. A könyvjelzőn útravalóként egy Pam Brown-idézet áll: „A kutya: életre szóló szeretet!"
Az óvoda vezetője is megköszönte a csoport munkáját, Alíz kutyát finom falatokkal jutalmazta a sok segítségért. Valamennyi Buksi-sulis az óvoda vendége volt egy gombóc fagylaltra, aminek nagy sikere volt.
A program sikeresen zárult, ami az óvónő, a kutyafelvezető és a kutyatréner harmonikus együttműködésének, munkájuk, feladataik tudatos összehangolásának is köszönhető. Remélhető, hogy a továbbiakban is lesz folytatása.
Buksi-suli video
—————